תוכנית עסקית

הקמת עסק בישראל

הגעת להחלטה – אתה רוצה להקים עסק במדינת ישראל. אתה לא היחידי. ישראלים רבים בוחרים ללכת אחרי החלום להקמת עסק. מדי שנה, נפתחים בישראל לא פחות מ-55,000 עסקים חדשים.

הקמת עסק מצליח היא אינה דבר פשוט. אנשים שבוחרים לפתוח עסק, נכנסים לשלב זה בחייהם עם תחושת מסוגלות ומוטיבציה גבוהה. אך רוב העסקים החדשים לא מצליחים להחזיק יותר משנה, וכתוצאה מכך, בישראל נסגרים מדי שנה כ-45,000 עסקים.

מדינת ישראל היא מדינה הידועה ברגולציה מחמירה, ביורוקרטיה מסועפת ונטל מס גבוה. תנאי פתיחה אלו גורמים לתהליך הקמת העסק להיות מורכב החל מהרגע הראשון.

מוטיבציה ולהט הם רגשות חשובים להקמת עסק מצליח, אך הם לבדם אינם מספיקים. היעדר תכנון, ניהול כושל, חוסר בידול, בחירת שותפים לא נכונה וחוסר רווחיות הן חלק מהסיבות לכך שמספר רב של עסקים נסגר בישראל מדי שנה.

מה אתה יכול לעשות בכדי להקים עסק מצליח?

בכדי להקים עסק מצליח עליך ליצור תוכנית עסקית מפורטת. תוכנית זו, היא תיאור בכתב של עתיד העסק שלך – מסמך המתאר מה אתה מתכנן לעשות בעסק שלך, ואיך אתה מתכוון לעשות את זה.

תוכנית זו היא הבסיס לאסטרטגיה העסקית שלך. בניית תוכנית לעסק עצמאי היא אינה פעולה מורכבת, אך חשוב לעשות אותה בצורה קפדנית וריאליסטית. התוכנית צריכה לכלול את היעדים העסקיים של העסק שלך ואת האסטרטגיות שבהן תשתמש בכדי לעמוד בהם.

כמו כן התכנית העסקית צריכה לכלול היבטים נוספים חשובים כגוון הבעיות הפוטנציאליות שאיתן אתה עלול להתמודד והדרכים לפתור אותן, המבנה הארגוני של העסק כולל חלוקת תחומי האחריות, וכמות ההון הנדרשת למימון המיזם, עד שהעסק יעמוד על רגליו וההכנסות יהפכו לשוטפות.

בנוסף, על התוכנית להיות מעמיקה ולרדת לפרטים, ולהלן מספר נקודות שכדאי להוסיף לתוכנית: תקציר מנהלים, תיאור העסק, אסטרטגיות שוק, ניתוח תחרותי, תכנית תכנון ופיתוח, מעורבות של גורמים פיננסים ועוד. ככל שתרדו יותר לפרטים בתוכנית העסקית – כך תגיעו יותר מוכנים להקמת העסק שלכם.

תוכניות עסקיות – מדוע הן חשובות?

תוכניות עסקיות הן חשובות לכל עסק כיוון שהן מייצגות את החזון של העסק, ואת הדרך שעל היזם לעבור בכדי לממש אותו. השקעה של מספר שעות בכתיבת התוכנית יכולה להיות ההבדל בין כישלון להצלחה של העסק.

בנוסף, אם תרצה לגייס משקיעים, תוכנית מפורטת שכתובה היטב יכולה להרשים את המשקיעים וכתוצאה מכך לעלות את סיכוייך לגייסם.

כיצד עליכם להציג את התוכנית העסקית שלכם?

מומלץ להדפיס את המסמך כאשר אתם רוצים להציג אותו בפני הצוות שלכם או בפני משקיעים. התוכנית אינה צריכה להיות ארוכה יתר על מידה, ובדרך כלל, כל התוכנית יכולה להיכתב על פני עמוד אחד.

התוכנית צריכה להיות מסמך דינאמי ומתעדכן בהתאם לשינויים, מאחר שעליך להעריך באופן קבוע את בריאות העסק שלך.