שיעורי מס על חברות ויזמים – השוואה בין ישראל לקפריסין

שיעורי מס על חברות ויזמים

שמה של המדינה הקפריסין עלה בשנים האחרונות כיעד נחשק להשקעות ויזמויות. הקרבה לישראל, החברות באיחוד האירופי ומדיניות המס הנוחה למדי הן מיתרונותיו הבולטים של האי הקטן. במאמר הבא נסקור את שיעורי המס ליזמים ולחברות בישראל לעומת קפריסין.

 עידוד השקעות עם מיסים מופחתים

בשנת 2013 קפריסין נכנסה למשבר כלכלי חמור, שאחת מתוצאותיו היא רפורמת מס מקיפה אשר מטרתה היא משיכת משקיעים חיצוניים לאי. המטרה אכן הושגה, ולא מעט יחידים חברות ויזמים הגיעו לאי בכדי להנות מהיתרונות הכלכליים שהוא מציע. בשביל לסבר את האוזן, מס חברות ישראלי (תשלומי מס הכנסה לישויות משפטיות המוגדרות כחברות, בין אם הן חברות בע"מ, אגודות שיתופיות או כל צורת התארגנות אחרת עומד על 23 אחוז מסך ההכנסה. המקבילה הקפריסאית עומדת על 12 אחוז, כלומר כמעט פי 2 פחות. המיסוי המקל לא מסתיים פה: מס על הכנסות בגין קניין רוחני (IP, משאבים מעשה אדם שאינם מוצר פיזי, כגון סמלים, מוזיקה, תוכנות מחשב ועוד) עומד על 2.5 אחוזים בלבד. בנוסף ישנם מיסים מופחתים על קבלת דיבידנדים, רווחי הון וריביות בקפריסין עד כדי פטור מלא, בהינתן תנאים מסוימים.  

 כל אחד רוצה להקים חברה

בשל המיסוי הפרוגרסיבי והתנאים הנוחים, פתיחת חברה בקפריסין היא עסק שקורץ לישראלים רבים. חברות קפריסאיות משמשות לרוב על תקן חברות אחזקות, כלומר מעין חברות גג שעוסקות בבעלות על חברות אחרות ונהנות מהשיטה הקפריסאית הכוללת תשלומי מס מצומצמים. בשביל שחברה אכן תהנה מהמיסוי הקפריסאי המופחת היא צריכה לעמוד במבחן הניהול והשליטה, כלומר שפעילותה העסקית אכן תתקיים בקפריסין. אחרת היא חשופה למס החברות הישראלי.

מתייעצים ונהנים

ייעוץ מס הוא דבר שיש לקחת בחשבון כששוקלים את האופציה הקפריסאית. זאת מהסיבה שרק מהיכרות מעמיקה עם הנהלים ניתן לדעת כיצד לשלם את המס המופחת האפשרי. זאת ועוד, יש לדעת שישראל וקפריסין אינן חתומות על אמנת מס, כך שבמקרים מסוימים חברה שפועלת על ציר קפריסין-ישראל עלולה לשלם כפל מס, וכך כל הפואנטה לגמרי מתפספסת. לא מעט חברות ייעוץ ועורכי דין פועלים בתחום, עם דגש על התמחות בחקיקה הקפריסאית. לכן מוטב להתייעץ בהם לפני ותוך כדי רילוקיישן, ולשאול אותם על כל סוגיית מס, החל ממס חברות, מיסים על דיבידנדים, החזרי מס ועוד.

טובה גם ליחידים

כדאי לציין שקפריסין אינה יעד נחשק רק עבור ישויות עסקיות אלא גם למשפחות וליחידים. כך למשל ישנו פטור על מס ירושות בקפריסין וגם כן על פנסיה מחו"ל שלא עוברת את רף ה-3400 יורו לחודש. בנוסף, גם אפיקי הנדל"ן בקפריסין משתלמים למדי, וישראלים רבים פונים לקניית דירות מגורים או נופש באי. עם זאת, חשוב לדעת שבשביל להנות ממיסי יחידים בקפריסין יש לבצע ניתוק תושבות מישראל.