עזבתם את העבודה? הנה כמה עובדות על זכויות מתפטרים

עבודה

בקיאות בנושא זכויות מתפטרים תסייע לכם לצלוח את התקופה המאתגרת

החשש מעתיד שאיננו יציב מבחינה פיננסית, הוא אחד מן החסמים הגדולים של מי שמעוניין לעזוב את העבודה ולהתפטר. אנשים לרוב לא יפרשו מעבודתם מתוך החלטה אימפולסיבית, בייחוד אם היו חלק מארגון מסוים במשך שנים. רוב העובדים יעדיפו לשקול את הדברים בצורה של "עלות ותועלת" ולבדוק, לפני כל פעולה, האם משתלם להם לעזוב ומהן הזכויות המגיעות להם כמתפטרים. לעיתים הפחד מאיבוד כספי פיצויים, מחיפוש ארוך ומייגע אחר עבודה חלופית, שיהפוך לתקופת אבטלה ארוכה – מכריעים את הכף – ואותם אנשים נותרים במשרה שלא טוב להם בה, במשך שנים. בקיאות בתחום של זכויות מתפטרים והיכולת להפיק רווח כלכלי גם בזמן משבר שכזה, יכולה להפיג את החששות ולקדם אנשים לעבר מקום תעסוקה שבאמת מקדם את ההתפתחות האישית שלהם.

אילו זכויות מפוטרים בסיסיות חשוב להכיר?

רבים טועים לחשוב כי פיצויי פיטורים למשל, מקבלים אך ורק אנשים אשר פוטרו מעבודתם. האמת היא, שגם אם החלטתם בעצמכם לעזוב את העבודה, ייתכן שגם אתם זכאים לפיצויים. החוק מפרט בצורה ברורה, באילו מקרים אדם שמתפטר יקבל פיצויים, ביניהם התפטרות לצורך טיפול באדם אחר, מצב בריאותי לקוי של העובד, הרעה בתנאי עבודה ועוד. בנוסף, מלבד פיצויים – ישנם עוד נושאים שחשוב לטפל בהם לפני שמנתקים את הקשר עם מקום העבודה. מדובר בזכויות שכל עובד רשאי לקבלן, לרבות קבלת הבונוסים אם הם מהווים חלק מהחוזה, פדיון ימי חופשה ועוד. רגע לפני שאתם פועלים להפסקת העבודה ויוזמים שיחה עם המנהלים שלכם, כדאי לקרוא היטב את חוזה ההעסקה שאתם חתומים עליו בעזרת עורך דין ולהגיע לשיחה כשאתם יודעים על מה להתעקש.

איך מייצרים הכנסות בזמן חיפוש העבודה

לאחר שעזבתם את הארגון ואתם חופשיים לדרככם ובמידה ולא הספקתם לחפש משרה אחרת או להתראיין לקבלה לארגונים אחרים, נוצר "ואקום" של זמן שבו ההכנסות שלכם יצנחו משמעותית. גם אם קיבלתם פיצויים וגם אם הם שווים אלפי שקלים, עדיין השעון מתקתק ואינכם רוצים למצוא את עצמכם במצוקה פיננסית. בתקופה שבה תחפשו עבודה, כדאי לבצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת לייצר הכנסות, גם אם מדובר בתהליכים בירוקרטיים מורכבים. הגשת בקשה לקבלת החזרי מס, לדוגמה, איננה מסובכת מדי לביצוע אך האישורים וקבלת הכספים – עלולים לארוך זמן רב. מוטב להתחיל בתהליך ללא קשר למועד סיום ההעסקה ו"להרוויח" כסף רב שממתין רק לכם.

דברים שחשוב לעשות כשמוצאים משרה חדשה

עיגון הזכויות הבסיסיות שלכם בחוזה העבודה הראשוני, הוא מן החובות העיקריות שעליכם לעסוק בהם עם ההשתלבות במשרה חדשה. זה אולי לא נעים "לבקש" תנאים מסוימים כבר בהתחלה, אך זכרו כי לכל תקופת העסקה – עלול להגיע סוף ולכן כדאי שתהיו מוכנים אליו בצורה המיטבית.