מהם החזרי מס בגין בעיה רפואית?

כל אדם המתמודד עם בעיה רפואית כזו או אחרת, זכאי לקבלת קצבאות והטבות מס שונות, כאשר אחת מההטבות הינה החזר מס הכנסה. מהם החזרי מס בגין בעיה רפואית וכיצד תוכלו לממש את זכותכם לקבלתם? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

החזרי מס בגין בעיה רפואית – מה חשוב לדעת?

החזר מס בגין בעיה רפואית מיועד בעיקר לנכים ובעלי מוגבלויות שעל פי חישובי המוסד לביטוחי לאומי זכאים לאחוזי נכות גבוהים ו/או נכות מלאה. במקרים מסוימים, אותם נכים זכאים לקבלת פטור מתשלומי מס הכנסה, כאשר סוג הפטור מסווג על פי סוג הנכות ודרגתה. גם נכים ובעלי מוגבלויות המקבלים פטור מיידי מתשלומי מס הכנסה וגם נכים אשר אינם מקבלים פטור מיידי בהתאם לסעיף 9 (5) לפקודת מס הכנסה, זכאים להגיש בקשה לקבלת החזרי מס באופן רטרואקטיבי לתקופה של עד 6 שנים לאחור, במידה והבעיה הרפואית ממנה הם סובלים צצה או ליוותה אותם במהלך תקופה זו.

זכאות לקבלת פטור לנכה מתשלומי מס הכנסה

הזכאות לקבלת פטור מתשלומי מס הכנסה לגבי אדם נכה המתמודד עם בעיה רפואית, נקבעת בהתאם לקביעתה של הועדה הרפואית הפועלת מטעם המוסד לביטוח לאומי שבפניה הוא נדרש להתייצב. במסגרת זו, אותו אדם זכאי גם לקבלת החזרי המס עבור כל התקופה במהלכה הוא מתמודד עם הבעיה הרפואית בגינה הוא קיבל דרגת נכות כזו או אחרת.

החזרי מס גם להורים שילדיהם מתמודדים עם נכות רפואית

הורים לילדים נכים רפואית, זכאים אף הם לקבלת החזרי מס וזאת בהתאם לסעיף בפקודת מס הכנסה המורה על זכאות לקבלת 2 נקודות זיכוי מס, כאשר התשלום מופחת מתוך המשכורת החודשית של אחד מההורים. ברשימת המקרים בהם להורים עומדת הזכאות לקבלת החזרי מס והפחתה של 2 נקודות זיכוי מס נכללים מקרים כגון: הורים לילדים בעלי נכות פיזית, הורים לילדים המתמודדים עם ליקויי ראייה, הורים לילדים המתמודדים עם מחלות כרוניות ובעיות שונות בהתפתחות, הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז, הורים לילדים הסובלים מאוטיזם ועוד. הליך הגשת הבקשה לקבלת החזרי מס במקרים אלו, חייב להיות מגובה במסמכים רפואיים המעידים על מצבו הרפואי של הילד, כאשר במקרים של הפרעות קשב ו/או קשיי למידה, ההורים נדרשים לצרף גם אישורים המעידים על הימצאותו של הילד במסגרות החינוך המיוחד.

זכאות לקבלת החזרי מס בגין בעיה רפואית – כיצד מבררים?

הזכאות לקבלת החזרי מס בגין בעיה רפואית, מתאפשרת בשורה ארוכה של מקרים, לרבות מקרים אשר אינם מובילים בהכרח לקבלת דרגת נכות גבוהה. את זכאותכם לקבלת ההחזר תוכלו לברר באמצעות משרדי מס הכנסה הפועלים באזור מגוריכם ו/או באמצעות פניה יזומה לחברות ונותני שירות המתמחים במימוש זכויות רפואיות וקבלת החזרי מס בגין בעיה רפואית, לרבות, יועצי מס העוסקים ומתמחים בנושא החזרי מס.