הלוואת מול שיקים – כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא

הרבה עסקים בישראל, משתמשים בבנקים וכמו כן בחברות פרטיות המספקות שירותים פיננסיים, על מנת לבצע ניכיון שיקים. הדבר למעשה יכול לשמש כתחליף להלוואה. באמצעות שימוש בשירות ניכיון שיקים, בעלי עסקים יכול להשיג את הכסף בקלות וזאת כנגד מסירת צ'קים דחויים לפירעון.
אז מה זה בעצם ניכיון שיקים? מהם היתרונות והחסרונות? והאם זה באמת משתלם?

אנחנו מזמינים אתכם להמשיך בקריאה…

בואו נדבר על אחת הבעיות המעיקות ביותר שאיתה מתמודדים לא מעט בעלי עסקים

הרי זה ידוע שיש נטייה ללקוחות של בעלי עסקים לדחות את התשלום עבור שירותים או מוצרים שהם רכשו. נכון, יש חקיקה בנושא ויש מודעות ציבורית גבוהה ועדיין אין פתרון לבעיה. זו יכולה להיות מורכבת וחמורה יותר, כאשר הספקים שעובדים מול בעלי העסקים, לא מגלים גמישות לגבי תקופת האשראי ואז נוצר מצב של חוסר איזון בתזרים המזומנים של בעל העסק. בהתאם לכך, הפתרון בו בוחרים בעלי העסקים הוא ניכיון שיקים דחויים (אותם צ'קים שהתקבלו מהלקוחות).

מהי המטרה בפעולה של ניכיון שיקים דחויים?

כאשר מבוצעת פעולה כזאת, המשמעות היא החלפה של הצ'קים הדחויים בכסף נזיל ומזומן והדבר עוזר ביצירת תזרים מזומנים חיובי. בפועל, במקום שהכסף יוכנס לחשבון הבנק בתאריך שנקוב על הצ'ק, הוא מועבר לחשבון בצורה מיידית כאשר מבוצע הניכיון. הדבר כרוך כמובן בתשלום של עמלה וריבית שמנוכים מהסכום הנקוב על הצ'ק.

איזה גופים פיננסיים מציעים שירותי ניכיון שיקים?

עסקאות רבות מבוצעות על ידי הבנקים. מלבד הבנקים, יש המון גופים פרטיים מומלצים שפועלים בצורה חוקית ומפוקחים על ידי המדינה וגם הם מספקים שירות ניכיון שיקים.

מה ההבדל בין הלוואות לבין ניכיון שיקים?

יש מספר הבדלים עיקריים בהם:

-אופן החזר ההלוואות – הלוואה ניתן לפרוס למספר תשלומים שיכולים להיפרס למספר שנים. כך אין לחץ על החשבון העסקי. בניכיון שיקים, מדובר על הלוואה לטווח קצר יחסית והיא מבוצעת בפעימה אחת, כאשר הצ'ק נפרע.

-אופן החזר הריבית – כאשר לוקחים הלוואה, ההחזר של הריבית, מתחלק בין התשלומים של ההחזר. גם כאן, הדבר יכול להקל משמעותית על הלחץ בחשבון העסקי. בניכיון שיקים, יש לשלם את הריבית בבת אחת (שכן היא מופחתת ישירות מהסכום הנקוב על הצ'ק).

-גובה הריבית – כאשר מבצעים ניכיון שיקים, הריביות יהיה גבוהות יחסית בהשוואה לאלו שיהיו כאשר לוקחים הלוואה.

מה משתלם?

אין תשובה חד משמעית. מה שכן, יש כל מיני קריטריונים שיכול לעזור בקבלת ההחלטה והם: האם יש אופציה לקחת הלוואה במקום להשתמש בשירות ניכיון שיקים, האם ניכיון שיקים מבוצע באופן קבוע בעסק, האם יש דרכים אחרות לאיזון תזרמים המזומנים וכו'. בדקו הכל וחשבו היטב ואם צריך התייעצו גם עם אנשי מקצוע. שיהיה בהצלחה!