החזר מס לשכירים – מי אמור לקבל, מתי ואיך

החזר מס לשכירים

אם אתם שכירים, כנראה שאתם עובדים קשה. אולי יש לכם לקוחות שמתלוננים מצד אחד ובוס שבא בדרישות מהצד השני. ובסוף החודש, גם מס הכנסה לוקח את החלק שלו מהמשכורת שלכם. מה שהרבה שכירים לא יודעים הוא שלפעמים מס הכנסה חייב להם כסף בחזרה! המדינה לא תודיע לכם אם מגיע לכם החזר מס לשכירים, האחריות היא עליכם לעשות את שיעורי הבית ולברר מה מגיע לכם.

מה פתאום מס הכנסה מחזיר כסף?

יש בעיה בסיסית בדרך שבה אנחנו משלמים מס הכנסה. בפועל, התשלום נעשה בסוף כל חודש, אבל החישוב שקובע כמה מס אתם חייבים למדינה נעשה על פני כל השנה, וגרוע מכך – זו השנה שעדיין לא התרחשה.
הפתרון של מס הכנסה הוא פשוט: בתחילת כל שנת מס, מחשבים כמה אתם צפויים להרוויח במהלך השנה כולה, ולאילו נקודות זכות תהיו זכאים על סמך מצבכם האישי והמשפחתי. לפי השנה המשוערת הזו שעומדת לעבור עליכם, מס הכנסה מחשב כמה תהיו חייבים לו בכל חודש, וזה מה שהוא גובה מכם לאורך השנה.
אבל כמאמר הפתגם, האדם מתכנן ואלוהים צוחק. הרבה פעמים מצבנו משתנה באמצע השנה, וכשאנחנו מסתכלים אחורה על שנת המס שעברה עלינו אנחנו מגלים שבעצם היינו חייבים פחות מס מכפי ששילמנו. במקרה כזה, המדינה תחזיר לנו את ההפרש בצורת החזר מס לשכירים.

מי זכאי לקבל החזר מס לשכירים

שכירים זכאים להחזר מס אם רמת ההכנסה שלהם השתנתה במהלך השנה:

● עבודה שאיננה רציפה לאורך כל השנה בשל פיטורין, התפטרות, יציאה לגמלאות, חופשה ללא תשלום, וכו'.
● שינוי מעסיק או מקום עבודה במהלך השנה.
● שכיר בעל עבודה בחו"ל ובארץ באותה שנה.
● ועוד.

שינוי רלוונטי נוסף קשור לנקודות הזכות שהעובד זכאי להן:

● שינוי בסטטוס האישי: חתונה, גירושין, ילד חדש, וכו'.
● מעבר דירה לאזור בעל עדיפות לאומית.
● שחרור מצה"ל.
● סיום תואר.
● ועוד.

לא רק שינויים במהלך השנה יכולים לזכות אתכם בהחזר מס, לפעמים מדובר גם בטעות שלכם או של המעסיק במילוי או בהגשת הטפסים, בפטורים שלא ידעתם שאתם זכאים להם, או פטורים שהשתנו או נוספו במהלך השנה על ידי מס הכנסה עצמו. רשימת הפטורים, הניכויים ונקודות הזיכוי מתפרסמת פעם בשנה ועוברת שינויים ועדכונים.

איך ומתי מקבלים את ההחזר

בשלב הראשון, בררו את זכאותכם להחזר בעזרת איש מקצוע כמו עו"ד או רו"ח, או עשו זאת בעצמכם דרך המחשבון באתר של מס הכנסה.

בשלב השני, יש להגיש למס הכנסה דו"ח שנתי. בניגוד לעצמאים, שכירים אינם מחויבים בהגשת הדו"ח הזה בכל שנה, אולם זכאים לעשות זאת אם מאמינים שמגיע להם החזר. תוכלו למלא טופס מקוצר (טופס 135 – החזר מס לשכירים) במקום הדו"ח המלא והסבוך יותר.