הגשת דוחות אישיים למס הכנסה

ייעוץ כלכלי לחברות ולמשפחות

הגשת דוחות אישיים

עצמאים ובעלי שליטה בחברות מבצעים בכל שנה הגשת דוחות אישיים למס הכנסה באמצעות רואה החשבון או יועץ המס שלהם. לעומת זאת שכירים בישראל אינם נדרשים להגיש דוחות שנתיים למס הכנסה ולכן רבים מהם אינם מבצעים זאת. בפועל חשוב מאד לבצע זאת מכיוון שיש הרבה סיבות שגורמות לכך שמגיע להם החזרי מס, אך הם לא מודעים לכך. לכן ההמלצה היא לבדוק נושא זה באמצעות חברה שמתמחה בכך כיוון שיש בה כלכלנים מקצועיים אשר מתמחים בנושא זה והם יוכלו לבדוק נושא זה באופן מעמיק ובאמצעות הסימולטור בתוכנה לעדכן את הלקוח אם הוא אמור לקבל החזר מס ומה הגובה שלו.

נושא זה מזכיר נושאים אחרים הקשורים למיסוי בישראל כמו נושא מס רכישה אשר אזרחים אינם מודעים לחוק בנושא זה ולכן עלולים לשלם מס זה, גם כשהם יכולים לקבל פטור על מלוא הסכום או על חלק ממנו. לאור זאת המגמה כעת היא להתייעץ עם אנשי מקצוע מיומנים כדי לקבל הכוונה בכל מה שקשור למיסוי וכך לשלם רק את המס שיש לשלם, או לבצע צעדים ספציפיים כדי לקבל בחזרה מס אשר שולם ביתר למחלקות המס השונות.

הכנת מסמכים עבור הגשת דוחות אישיים

כאשר שני בני הזוג שכירים, הם יכולים בכל תחילת שנה לבצע הגשת דוחות אישיים עבור השנה החולפת. לשם כך עליהם להכין את המסמכים הבאים:

  • טופס 106 של כל אחד מבני הזוג מכל מקומות העבודה שבהם עבדו בשנה החולפת.
  • אישורים על הכנסות מהמוסד לביטוח לאומי עבר כספים שהתקבלו עבור דמי לידה, דמי אבטלה וקצבאות שונות.
  • אישורים על הכנסות מעבר למשכורות, כמו הכנסה משכר דירה או רווחי הון.
  • כל מסמך נוסף שיידרש בהתאם למצבם המשפחתי של בני הזוג.

אופן חישוב המס לשכירים

חישוב המס בישראל הוא שנתי, כבר במשכורת שמקבל כל שכיר עבור חודש ינואר, הוא משלם 1 מתוך 12 חלקי המס השנתיים וכך הוא ממשיך לשלם בכל חודש. אם אין שינויים במהלך השנה, תחשיב זה הוא בדרך כלל נכון. אך כאשר חלים שינויים במהלך השנה כמו עובד שפוטר או עוזב שעזב את העבודה בשני המקרים לא תמיד העובד מוצא מיד עבודה אחרת ולכן יש חודשים שבהם הוא לא עובד ומקבל דמי אבטלה. כמו כן נשים שיוצאות לחופשת לידה, לא עובדות כמה חודשים וגם במקרה זה הן מקבלות דמי לידה.

השינויים הללו יוצרים עיוות בתחשיב של המס שיש לשלם ולכן על פי החישוב שמתבצע לקראת הגשת דוחות אישיים רואים ששולם עודף מס ולכן השכירים יכולים לקבל את החזר המס לחשבון הבנק שלהם.

נקודות זיכוי של שכירים

מס הכנסה מעניק הטבות שנקראות נקודות זיכוי אשר מפחיתות את סך המס. נקודות זיכוי מגיעות לאישה שיש לה ילדים קטנים, גרוש שמשלם מזונות, סטודנטים בתנאים מסוימים, מי שמשלם מכיסו כספים עבור מוסד סיעודי להוריו ועוד.